JÍROVEC MAĎAL

Jírovec maďal, známý pod prostým názvem kaštan, je strom, který na našem území původně nerostl, ale byl uměle vysazen. Dnes je v České republice běžným stromem vyskytujícím se hlavně v rámci zástavby měst a obcí. V Ústí nad Labem je přirozenou součástí mnoha parků, ulic a zahrad.

Odkud se k nám dostal

Jírovec maďal pochází z oblasti Makedonie, severního Řecka a Bulharska. Do Čech se dostal zřejmě v 18. století. Stal se velmi oblíbeným stromem. Šířil se ze zámeckých parků a botanických zahrad, postupně začal být běžnou součástí městské zeleně a soukromých zahrad. Ve volné přírodě se u nás hojně nevyskytuje, ale je schopen se v ní samovolně uchytit.

Jírovec někdy býval vysazován v lesních oborách pro krmení zvěře. Plody kaštanu byly dříve často sbírány ve školách. Pro řadu živočichů jsou však ve větším množství jedovaté.

Koňská mast

Kaštan má léčivé účinky. Nejčastěji se sbírají jeho plody, méně pak květy a mladé listy. Vyrábí se z nich masti a tinktury, vnitřní užívání je ale omezené pro obsah jedovatých látek. Jírovec pomáhá posílit žíly a ostatní cévy, často se používá při bolestech kloubů, otocích, má protizánětlivé účinky. Nejznámějším výrobkem je tzv. koňská mast, pojmenovaná podle lidového názvu jírovce maďalu „koňský kaštan“.

Popis stromu

Jírovec maďal je vysoký až 30 m a má mohutnou kulovitou korunu. Jeho kmen se obvykle rozvětvuje už poměrně nízko nad zemí. V květnu rozzáří ulice i parky svými oslnivě bílými květy. Jsou uspořádány ve vzpřímených latách, které připomínají velké honosné svíce. Nektar z květu kaštanu je bohatý na cukry. Je to důležitá medonosná rostlina.

Listy kaštanu jsou snadno k rozeznání od listů ostatních stromů. Skládají se z 5 až 7 lístků dlanitě uspořádaných. Plody jsou ostnité, světle zelené tobolky s hnědým lesklým semenem – kaštanem.

Kdo nosí kaštan v kapse, je prý chráněn proti zlu. Funguje to ale jen do té doby, pokud je kaštan lesklý.

Klíněnka jírovcová

Od roku 1993 se v České republice objevila klíněnka jírovcová. Drobný motýlek, jehož housenky poškozují listy kaštanů a způsobují jejich předčasné opadávání. Stejně jako jírovec maďal ani klíněnka u nás není původní, nemá tedy přirozené nepřátele, a boj s jejím přemnožením zůstává na člověku.

Jírovce v Ústí

Jírovec maďal je hojný městský strom a v Ústí nad Labem roste v mnoha parcích a ulicích, ve školních i soukromých zahradách. V seznamu památných stromů Ústecka ho sice nenajdeme, přesto u nás můžeme nalézt letité a zajímavé stromy tohoto druhu. V centru města u staré budovy vědecké knihovny v ulici Velká Hradební roste 22 metrů vysoký jírovec maďal. Pochází zřejmě z doby budování zahrady v okolí této vily, postavené v roce 1915 Carlem Herrmannem Wolfrumem. Strom má obvod kmene 350 cm a průměr koruny 14 m. Ještě starší jírovce pak najdeme v anglickém parku z poloviny 19. století v zahradě Krásno-březenského zámku.

Doplňující materiály: